Jaki Styrodur EPS czy XPS

JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY STYROPOREM EPS I STYRODUREM XPS?

Oba materiały izolacyjne wykonane są ze styropianu. Podczas produkcji styropianu styropian jest nadmuchiwany. W przypadku Styroduru materiał jest wtryskiwany do formy pod wysokim ciśnieniem. Dlatego w styropianie widać małe pęcherzyki, podczas gdy Styrodur ma dość gładką powierzchnię.

Gdzie są używane te materiały izolacyjne?


Styropian EPS stosowany jest do izolacji nadkrokwiowej, izolacji od dźwięków kroków i izolacji elewacji. Jest to również jeden z podstawowych elementów kompozytowego systemu izolacji termicznej. Styrodur jest również stosowany do izolacji jastrychu i izolacji rdzenia.

Dlaczego Styrodur jest droższy od styropianu?


XPS Styrodur jest około trzy razy droższy od styropianu EPS. Chociaż do produkcji obu materiałów używany jest identyczny produkt wyjściowy, produkcja Styroduru jest znacznie bardziej złożona ze względu na proces formowania wtryskowego. Dlatego cena sprzedaży również rośnie.

Gdzie stosuje się Styrodur?


Na przykład za pomocą Styroduru izoluje się podłogę pod jastrychem. Ale nadaje się również do izolacji dachu. Oprócz izolacji nadkrokwiowej, dostępna jest również izolacja dachów płaskich. Ponadto ten materiał izolacyjny nadaje się również do późniejszej izolacji elewacji.

Najważniejsze właściwości XPS Styrodur


Coraz ważniejsza staje się izolacja budynków. Koszt ogrzewania rośnie i nie ma absolutnie żadnych oznak, że w najbliższym czasie znowu spadnie. Dlatego każdy właściciel domu chciałby zaoszczędzić jak najwięcej kosztów ogrzewania. Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie kosztów ogrzewania jest odpowiednie ocieplenie budynku. Właściciel domu z jednej strony oszczędza wysokie koszty energii, z drugiej zaś chroni środowisko poprzez mniejsze zużycie. Powstaje jednak pytanie, który materiał izolacyjny najlepiej nadaje się do takiego projektu. XPS Styrodur to bardzo niedrogi materiał izolacyjny.

Styrodur posiada bardzo dobre właściwości termiczne


Bardzo ważną właściwością cieplną jest przewodność cieplna. Jest to podane w W / mK. W przypadku materiału izolacyjnego najważniejsze jest, aby ciepło było jak najsłabiej przewodzące. Szybkość rozpraszania energii cieplnej przez materiał izolacyjny nazywana jest przewodnością cieplną. W przypadku XPS Styrodur wartość ta wynosi 0,032 W / mK. Ta wartość nie znaczy coś dla każdego, kto jest zainteresowany.

Oznacza to, że sześcian wykonany ze Styroduru o krawędzi o długości jednego metra rozprasza energię cieplną 0,032 wata na sekundę przy różnicy temperatur wynoszącej jeden stopień Kelvina. Pomiary są zawsze dokonywane na dwóch przeciwległych stronach wyimaginowanego sześcianu. Jednostka miary Kelwin nie powinna stwarzać niepewności. Ponieważ jest to wartość zmierzona z fizyki budowli, musisz obliczyć w stopniach Kelvina, a nie w stopniach Celsjusza. Te dwie jednostki miary i tak są identyczne, z wyjątkiem punktu zerowego. Ta niska przewodność cieplna wskazuje, że materiały izolacyjne XPS Styrodur zapewniają doskonały efekt izolacyjny.

Kolejną wyjątkową właściwością termiczną jest tak zwany współczynnik przenikania ciepła.

Wcześniej często nazywano to wartością K. Wartość U jest teraz oficjalną nazwą. Wskazuje, ile energii potrzeba, aby skompensować różnicę temperatur o jeden stopień Kelvina na określonym obszarze jednego metra kwadratowego. Przy dziesięciocentymetrowej izolacji z XPS Styrodur współczynnik U wynosi 0,22 W / (m²K). Oznacza to, że moc grzewcza 0,22 wata na metr kwadratowy jest konieczna, aby skompensować różnicę między temperaturą wewnętrzną a zewnętrzną o jeden stopień Kelvina.

Na przykład w przypadku ściany o powierzchni dziesięciu metrów kwadratowych do kompensacji temperatury wymagana jest moc 2,2 wata. Jeśli różnica temperatur między temperaturą w pomieszczeniu a temperaturą zewnętrzną nie wynosi 1,0 stopnia, ale 20 stopni, wymagana moc grzewcza wzrasta do 44 watów. Ponieważ współczynnik przenikania ciepła płyt XPS Styrodur jest również bardzo niski, okazuje się to również bardzo korzystne.