Kto to jest komornik i co robi?

Magister Błażej Piątek jest komornikiem sądowym przy Sądzie Rejonowym w Mielcu i jest uprawniony do działania na tym terenie swojego rewiru, który pokrywa się z terenem właściwości miejscowej Sądu Rejonowego w Mielcu. 

Jaki komornik jest właściwy i co może komornik załatwić?

Komornik sądowy to zawód prawniczy, ustanowiony przez ustawodawcę w ustawie o komornikach sądowych. W zakresie właściwości rzeczowej działalności komornika sądowego są wszelkie sprawy egzekucyjne – komornik sądowy jest sądowym organem egzekucyjnym. Wierzyciel może swobodnie wybrać jakiegokolwiek komornika na terenie całego kraju, ale co do zasady najczęściej egzekucja z majątku położonego na terenie rewiru komornika sądowego w Mielcu jest najbardziej skuteczna, jeśli jest prowadzona przez lokalnego komornika sądowego.

Co robi komornik?

Główną działalnością komornika sądowego polega na przeprowadzeniu czynności egzekucji sądowej i zabezpieczenia roszczeń stwierdzonych w postanowieniach sądowych – komornik sądowy pracuje na zlecenie wierzycieli i ściąga długi stwierdzone klauzulami wykonalności.

Co to jest egzekucja sądowa?

Egzekucja sądowa to wszelkie czynności, które są przeprowadzone w celu wykonywania treści wyroków sądowych i innych dokumentów urzędowych. Komornik sądowy. dział na podstawie dokumentów, które zostają mu doręczone. Komornik sądowy nie ma jakiejkolwiek dowolności lub swobody i jest on związany przepisami ustawowymi, które ściśle ograniczają zakres jego działalności.

Jak wygląda postępowanie komornicze u komornika sądowego w Mielcu?

Po pierwsze, należy uzyskać odpowiedniego dokumentu – tj. wyrok, postanowienia, nakazu zapłaty lub aktu notarialnego z załączoną klauzulą wykonalności lub prawomocności. Po zdobyciu tego dokumentu, można wszcząć postępowanie egzekucyjne. Drugą fazą jest złożenie pisemnego wniosku do komornika sądowego o wszczęcie postępowania egzekucyjnego w sprawie. Trzy rodzaje egzekucji są dostępne dla wierzycieli – egzekucja świadczeń pieniężnych, egzekucja świadczeń niepieniężnych, oraz egzekucja w celu zniesienia współwłasności nieruchomości w drodze sprzedaży publicznej. Na tym etapie ważne jest ustalenie właściwości miejscowej komornika sądowego.

Uprawnienia wierzyciela u komornika sądowego

Wierzyciel może zażądać przeprowadzenia egzekucji w każdy sposób dozwolony w ustawie czyli: egzekucja z nieruchomości, egzekucja z ruchomości, egzekucja z rachunku bankowego, egzekucja z wynagrodzenia za pracę. Następnie, komornik sądowy ściąga środki od dłużnika i przekazuje należność wierzycielowi. Na tym etapie komornik wydaje postanowienie o zakończeniu lub umorzeniu postępowania egzekucyjnego. 

Kim jest komornik sądowy w Mielcu i jakie ma on kwalifikacje i wykształcenie?

Komornik Sądowym przy Sądzie Rejonowym w Mielcu

Komornik sądowy Błażej Piątek to profesjonalista, z wykształceniem wyższym prawniczym, ukończoną dwuletnią aplikację komorniczą oraz zaliczonym egzaminie komorniczym przed Ministrem Sprawiedliwości. Wysokie wymogi etyczne wykonywania zawodu komornika gwarantują rzetelność, dokładność i należytą staranność wykonywania zawodu przez komornika sądowego.  Praca komornika jest regulowana i całkowicie opiera się o przepisy kodeksu postępowania cywilnego – wszystkie zasady postępowania komornika są tam zapisane i przestrzegane.