Ogrody

Ogrody kojarzą się na często ze dokładnie zaplanowanymi zaprojektowanymi przestrzeniami, pomysłowo przycinanymi drzewami i krzewami pomiędzy kwiecistych klombów. Wszystko górujące nad zadbanym trawnikiem . zgodnie z wyobrażeniem tak wyglądają klasyczne ogrody barokowe, wywodzące się nie z częsci Francji, ale Italii, a konkretnie otoczenia pałaców i zamków dożów. Utrzymanie ich wymaga wielkiego nakładu pracy, a często i kosztów. w XVIII wieku zaczęto odchodzić od geometrycznych kształtów i sztuczności barokowych ogrodów francuskich, zastępując je ogrodami naturalistycznymi, w nomenklaturze zwanymi angielskimi. Moda na ogrody naturalne rozwinęła się nie tylko na wielkich przestrzeniach przypałacowych terenów ogrodów, ale zawitała też do przydomowych, nawet tych najmniejszych.

Ogrody naturalne – ingerencja kontrolowana

odjęcie decyzji o kupnie prywatnego kawałka działki często kierowana jest chęcią odpoczynku od zgiełku i codziennego pędu. Niestety początkowi właściciele działek pragnący posiadać rośliny jak z katalogów, często robią błędy, karczując to, co zastali na miejscu i sadząc od początku. Brak informacji, zły wybór krzewów do stanowiska i likwidacja dzikich mieszkańców terenu, zarówno roślinnych jak i zwierzęcych, potrafi się boleśnie zemścić. Wkrótce wychodzi, że zamiast upragnionego, zielonego kącika teren okazuje się miejscem mozolnej pracy, która przynosi marne efekty lub nie przynosi ich w ogóle. lekiem są ogrody naturalistyczne. Podejście z miłością i podziwen do już istniejącej ekosystemu i łagodne wkroczenie w istniejącą bioróżnorodność przynosi wiele zyski. Przede wszystkim oszczędzi stresów i zbędnego wysiłku. W działkach naturalistycznych nie istnieją chwasty, zatem nie ma konieczność pielenia. Każdy zielony gość za płotu jest oczekiwany. wolno rosnące też jest przecież piękne. porady pielęgnacyjne ograniczają się do kontrolowania bujnie rozrastającej się zieleni roślin tak, żeby pozostawić działkę do wypoczynku, zabawy dla latorośli, czy zagrody dla domowych psów i kotów.

Pożyteczny gąszcz

Ogród naturalne nasadzenia to nie tylko mały nakład pracy i raj dla jego dzikich mieszkańców . Jest miły naturze, daje ulgę w upalne dni, jakiego nie dają geometryczne grządki i wystrzyżone gazony. Naturalnie magazynuje też wodę i ochrania pszczoły i innych dzikich zapylaczy. Nie oznacza jednak niekontrolowanej niekontrolowanego dzikości rozrostu. W wydaniu W wersji naturalistycznym naturalnej można prowadzić ogród jadalny, łącząc funkcję ozdobną . Wiele roślin znanych ze swoich właściwości dekoracyjnych można też zjadac – jak popularne stokrotki. Z kolei pnącza pokrywające ściany elewacje mogą dawać zdrowe owoce. Najbardziej popularnym przykładem są tu winorośle, ale także mini kiwi. opcji jest bardzo dużo, zależnych od rodzaju gruntu, lokalizacji i inwencji twórczej opiekuna zielonego zakątka. Kolejnym etapem zaawansowania wiedzy ogrodniczej, miłej naturze jest permakultura. Wbrew pozorom prowadzenie ogrodu permakulturowego nie wymaga nakładu pracy większego niż przy tradycyjnych działkach, natomiast zyski z posiadania go są nie do przecenienia .

Permakulturowe love

Co chowa się pod enigmatycznym nazwą permakultura? mówiąc wprost – to powrót do początku. Dosłownie. We modnych aranżacjach często dojrzewają obok siebie rośliny z różnych części świata globu, o skrajnie różnych wymaganiach. Ogrodnicy tworzą dla każdej z nich odrębne nisze , żeby były w stanie rosnąć w swoim sąsiedztwie. W permakulturze takie pomysły są wykluczone. Tu, zamiast naginać prawa przyrodę, toczyć z nimi ciągłą wojnę, chroniąc, okrywając przed chłodem rodzaje, które go nie wytrzymują, zmieniając pH gleby tak, żeby uprawiać daną roślinę spełniającą wymagania estetyczne ogrodnika, z naturą się współpracuje. Ogród permakulturowy permakultura to nic innego, jak ekologicznauprawa długoterminowa, gdzie ogrodnik pozwala na wykształcenie się naturalnego ekosystemu. Ponadto nic się w takiej przestrzeni nie marnuje. Odpadki roślinne są przetwarzane na kompost, a gotowy produkt służy za odżywkę do roślin. Woda ściekająca z wyżej położonych nasadzeń nawilża rośliny rosnące na dole. Ziemia porośnięta gatunkami zadarniającymi zatrzymuje wodę i zwraca ją w postaci rosy i pary. Permakultura, to mówiąc językiem współczesnym, interaktywny system, w którym znajdują się gatunki z danej strefy klimatu, zasilane naturalnym obiegiem wody i pierwiastków. Do budowy ewentualnych grządek, czy oczek wodnych , używa się znalezionych w okolicy naturalnych materiałów

Ogrody naturalne dają relaks swoim opiekunom, bo przecież nie ogrodnikiem – o czym wie każdy w harmonii z przyrodą żyjący. Jednocześnie stanowią mini enklawy, lub niemal dzikiej przyrody, niszczy ziemia łaknie tak bardzo. dużo korzyści przy małym nakładów. Czego chcieć więcej?