Profesjonalne niszczenie danych

Niszczenie danych  może przybierać różne formy, dlatego niezależnie od wybranej metody należy doprowadzić do skutecznego i dogłębnego ich usunięcia – zwłaszcza w przypadku danych wrażliwych oraz przy zmianie komputerów firmowych, gdzie tak ważna jest likwidacja wszelkich danych wrażliwych i osobistych. Jeśli doprowadzimy do wycieku danych, może to nieść za sobą wiele konsekwencji zarówno prawnych jak i finansowych. Niestety niszczenie danych nie jest tak proste, jak przeniesienie plików do kosza i usunięcie ich. Jest to proces bardziej skomplikowany. Istnieje wiele różnych metod, z pomocą których możemy zniszczyć dane, jednak niezależnie od wybranego sposobu warto skorzystać z usług profesjonalistów zajmujących się niszczeniem danych. 

Wielokrotne nadpisywanie danych

Jedną z metod jest dość znany sposób, polegający na wielokrotnym nadpisywaniu pliku/danych. Powszechnie wiadomo jednak, iż nadpisane dane można dość łatwo odzyskać z użyciem specjalnych programów; jeżeli chcemy, aby ta metoda była bardziej skuteczna, a dane nie pozostały na dysku musimy nadpisane dane nadpisać wielokrotnie – co zabiera sporo czasu. Metoda ta jednak ma swoich zwolenników i jest dość skuteczna i trwała, zwłaszcza w przypadku dysków i nośników nowszych i sprawnie działających – możemy także ponownie wykorzystać nośnik dysku HDD oraz SSD, kart pamięci itp. Jest to metoda bezpieczna i nie prowadzi do niszczenia czy straty na wartości urządzenia. Możemy go także bezproblemowo sprzedać.

Pole elektromagnetyczne

Kolejną z metod jest niszczenie danych z użyciem pola elektromagnetycznego. Jest powszechna oraz sprawdza się do oczyszczania sprawnych oraz tych bardziej uszkodzonych i starszych dysków. Likwiduje ona wszelkie informacje osobiste z powierzchni dysku HDD za sprawą zmiany liczby domen magnetycznych – ich pomnożenia. Jeżeli chodzi o dane, które zdecydowaliśmy się zniszczyć fizycznie – zaleca się niszczenie ich w specjalnie do tego skonstruowanej niszczarce przeznaczonej do dysków twardych, która bezpowrotnie uniemożliwi ponowne odczytanie dysku; nie ogranicza się jednak tylko do nich. W urządzeniu możemy poddać niszczeniu wszelkie płyty, dyskietki, kasety, a nawet telefony komórkowe. Ostatnią z metod jest metoda chemiczna – obecnie rzadko wykorzystywana ze względu na środowisko. Używa się do tego specjalnych rozpuszczalników.

Firma

Firmy zajmujące się niszczeniem danych działają z dyskrecją i ostrożnością, tak aby dane przekazane przez nas do zniszczenia nigdzie nie wyciekły. Często są do tego wyznaczone poszczególne osoby, które jako jedyne mają dostęp do całego procesu niszczenia. Wszystkie wyżej wymienione usługi najlepiej jest zlecić specjalistom – na selkea.pl