Skup kamienic – podstawowe informacje

Skup kamienic – podstawowe informacje

Sprzedaż nieruchomości bardzo często wiąże się z różnego rodzaju przeciwnościami. Obecny rynek nieruchomości stawia przede wszystkim na nowoczesne apartamentowce oraz podmiejskie domy jedno- lub dwukondygnacyjne. Pomimo tego wśród ludzi poszukujących mieszkania nadal można znaleźć wielbicieli zabytkowych budynków. Właśnie dlatego wielu właścicieli rozważa krok w postaci sprzedaży kamienicy.

Czy warto wykonać remont przed skupem kamienic?

Z powodu różnego rodzaju problemów związanych ze skupem kamienic mnóstwo kontrahentów głowi się nad tym, w jaki sposób sprzedać swoją nieruchomość. Problem ze sprzedażą budynku często wynika z powodu jego złego stanu technicznego. Niektórzy poddają je renowacji, aby odpowiadały oczekiwaniom potencjalnych nabywców. Takie działanie potrafi zawrotnie podwyższyć wartość kamienicy i przyspieszyć jej sprzedaż. Jak się jednak okazuje, remont generalny przed skupem kamienicy to niełatwy proces, który potrafi być nie lada utrapieniem. Popękane tynki, piec gazowy, okablowanie starego typu czy nawracająca pleśń – to tylko przykłady przestarzałych rozwiązań, które należałoby odnowić. Takie zabiegi wiążą się oczywiście z poniesieniem kosztów własnych na które nie każdy jest gotowy. Nic dziwnego, że część właścicieli poddaje się i próbuje sprzedać budynek. Lecz o pomyślnym skupie kamienic nie przesądza tylko ich stan. Sam remont lub jego brak nie przesądza jeszcze o tym, że skup kamienic dojdzie do skutku.

Skup kamienic – kwestie prawne

Ponadto wyjątkowo wieloletnie kamienice bywają pod nadzorem konserwatora zabytków. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, zanim zajmiemy się skupem kamienicy należy dodatkowo prosić o zezwolenie na zamierzoną sprzedaż czy modernizację.

Bywa, że lokale mieszkalne są przeznaczone pod wynajem. Taka sytuacja dodatkowo utrudnia skup kamienic. Jeżeli lokator jest związany umową, właściciel musi dopełnić formalności zanim zdecyduje się na sprzedaż budynku. Wymagane formalności bywają przytłaczające, a ich dopełnienie może zająć dłużej, niż przewidywaliśmy. Sprzedaż tego typu lokum wymaga oprócz tego podstawowej wiedzy z zakresu nieruchomości. Chcąc obracać tego rodzaju nieruchomością trzeba posiadać podstawową wiedzę w tej dziedzinie. Nie każdy ma jednak czas na szukanie informacji dotyczących skupu takich kamienic.

Eksperci zajmujący się skupem kamienic

Osobista próba doprowadzenia do skupu kamienic może być wielkim obciążeniem dla wielu osób. W tym celu przed wystawieniem ogłoszenia warto skontaktować się z firmą, która pomoże w wyznaczeniu wartości rynkowej budynku.
Znawcy przedmiotu, jakim jest skup kamienic są w stanie znacznie usprawnić proces realizacji. Firmy zajmujące się obrotem nieruchomościami, rewitalizacją oraz najmem będą w stanie ująć wszystkie atuty kamienic- nawet te, które początkowo wydawały się bez znaczenia. Oferują również pomoc w zrozumieniu skomplikowanych czynności prawnych związanych z handlem nieruchomością oraz zawiłej biurokracji związanej z obrotem nieruchomością, jaką jest kamienica. Jeżeli sama firma nie jest zainteresowana skupem kamienicy, może pomóc w przygotowaniu oferty sprzedaży dla pozostałych inwestorów na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *