Spawarka do plastiku w warsztacie – porady

Dziś w sekcji porad prezentujemy tekst pana Andrzeja, właściciela warsztatu. Poruszy on kwestię naprawy plastikowych elementów, podpowie która spawarka do plastiku jest najlepsza oraz jak najskuteczniej ją wykorzystać.

Prowadząc warsztat samochodowy zajmujący się nie tylko mechaniką pojazdową, ale również blacharstwem i lakiernictwem trzeba szybko dostosowywać się do potrzeb klientów i w pełni profesjonalnie wykonywać powierzone zadania. W swoim warsztacie zajmuje się naprawą różnego rodzaju uszkodzeń, od lakierowania zwykłych otarć parkingowych, do naprawy pojazdów po poważnych wypadkach drogowych.

spawanie plastików

Jednak najczęstszymi klientami są osoby, których pojazd uczestniczył w niegroźnej kolizji. Żadnemu kierowcy, czy pasażerowi nic się nie stało, ale samochód ucierpiał. Ofiara takiego zdarzenia naprawia samochód korzystając z polisy ubezpieczeniowej sprawcy i może pozwolić sobie na kosztowną wymianę poszczególnych elementów i ponowne lakierowanie. Jednak osoby, które były sprawcami jakiejś stłuczki zgłaszają się do mnie z własnymi pieniędzmi i chcą naprawić samochód jak najmniejszym kosztem. W starszych samochodach sprawa wyglądała dość łatwo, ponieważ prostowało się pogiętą blachę, wyrównywało się powierzchnię i samochód trafiał na lakiernię.

Elementy z plastiku

Obecnie dużo elementów, a zwłaszcza zderzaki, robione są z plastiku. W przypadku uszkodzenia takiego elementu nie można go po prostu zespawać, wyprostować i pomalować. Zwykłe spawarki z mojego warsztatu są bezużyteczne. Zderzak nie jest z blachy, a więc nie wytworzy się łuk elektryczny potrzebny do spawania. Połamane zderzaki plastikowe wysyłałem do znajomego, które mi je naprawiał. W pewnym momencie stwierdziłem, że jeżeli mam tyle pękniętych plastików do naprawiania, to warto zająć się tym samemu. Jeżeli nie będę musiał odsyłać ich do naprawy dalej, to zrobię z tego dodatkowe źródło dochodu. Zacząłem więc interesować się sposobami na łączenie pękniętych zderzaków, dużo czytałem na czym polega spawanie plastiku. Najlepszym sposobem okazało się zakupienie spawarki do plastiku i kilku rodzajów spoiwa.

Spawarka do plastiku

W tym momencie zaczęły się schody. Jaką spawarkę wybrać? Czym spawać poszczególne rodzaje plastiku? Wszystkich informacji szukałem na początku na forach internetowych. Następnie z ogólną wiedzą poszedłem do zaprzyjaźnionego sklepu z narzędziami, gdzie doradzono mi konkretny model spawarki. Zakładałem, że będę dużo jej używał, więc nie mogła być to maszyna z najniższej półki. Zgodnie z powiedzeniem, że oszczędny dwa razy płaci, kupiłem coś bardziej profesjonalnego. Moja pierwsza spawarka do plastiku miała w zestawie kilka dysz o różnych końcówkach, regulowaną temperaturę i moc podawanego powietrza. Znajomy do zestawu dorzucił mi próbki różnych spoiw i tak zaczęła się moja przygoda ze spawaniem plastiku w warsztacie.

Na początku wziąłem stary zderzak i specjalnie niszczyłem go, żeby później móc to skleić. Początki były trudne, jednak dzięki dużemu samozaparciu i kilku poradom z Internetu udało mi się opanować sztukę spawania plastików. Teraz nie muszę już wysyłać nigdzie pękniętego plastikowego zderzaka. Zdejmuję go z samochodu i spawam we własnym zakresie. Oszczędza to czas, więc klient ma naprawiony samochód szybciej, a także moje pieniądze, ponieważ nie muszę odliczać tej usługi z mojego zarobku.